Arçelik Ceo’su Bulgurlu’dan iklim değişikliğine yönelik acil eylem çağrısı

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, iklim değişikliğine yönelik acil eylem çağrısı yaptı; “Global ayak izimizi uluslararası gündemde iklim krizine yer açmak, Ar-Ge gücümüzü ise tüketicilerimizin yaşamlarını iyileştirirken doğaya zarar vermeyen teknolojiler geliştirmek için kullanıyoruz. SaveWater, dünyanın en sürdürülebilir şirketi olma ve dünyanın dört bir yanında insanlara fayda sağlayacak yenilikçi teknolojileri benimseme hedefimizi ortaya koyuyor.” dedi.

Arçelik’ten yapılan açıklamaya göre, Arçelik, Avrupa ev aletleri sektörünün önde gelen markalarından Beko ve Grundig ile IFA 2022’de en yeni teknolojilerini sergiliyor. SaveWater da tanıtıldı. İlk kez IFA Berlin’de özel olarak tanıtılan bulaşık makinesi ve çamaşır kurutma makinesi-çamaşır makinesi çiftinde kullanılan yeni SaveWater teknolojisi, evlerde suyun daha verimli kullanılmasına yardımcı olmak için tasarlandı.

Arçelik, Beko ve Grundig markalarıyla Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen tüketici elektroniği fuarı IFA’da konuşan Bulgurlu, inovasyon ve teknolojinin hayatları kolaylaştırırken diğer yandan mevcut ekonomik modelin daha fazla tüketime yol açtığını belirterek, ”Aşırı tüketim eğilimi ise ekosistemi olumsuz etkiliyor. Bu paradoksun içinden sürdürülebilir inovasyon ile doğru dengenin kurulmasını sağlayarak ve bugün mücadele ettiğimiz çevre sorunlarına teknolojik çözümler getirerek çıkabileceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

”Gezegenimiz iklim aciliyeti ile karşı karşıya”​


Bulgurlu, Arçelik’in iklim hedeflerine ulaşmak için kararlı adımlar attığını aktararak, şunları kaydetti:

”2050 yılında net sıfır emisyon hedefi soyut bir kavram değil, gezegendeki her canlının yaşamını doğrudan ilgilendiren bir konu. Gezegenimiz, iklim krizine karşı bir dönüm noktasında. İnsanlığın dünya tarihinde bizi, ‘harekete geçenler’ ya da ‘duyarsız kalanlar’ olarak tanımlayacağı bir kavşaktayız. Böyle kritik bir dönemde, sürdürülebilirlik yalnızca bir maliyet unsuru değil, zorunlu bir iş modeli olarak görülmeli.

Sektörümüzün sürdürülebilir inovasyona odaklanması, enerji, su ve çevre konularında gerçek anlamda fark yaratan teknolojiler geliştirmeye öncelik vermesi oldukça önemli. Farkındalık yaratma dönemini geride bıraktık, artık iklim krizi ile mücadelede sorumluluk alma zamanı. Bugün sürdürülebilirlik konusunda atacağımız her adım, doğaya zarar vermeden özgürce gelişebileceğimiz yaşanabilir bir geleceğin güvence altına alınması demek.”
Kaynak: T24
 
Üst Alt