En büyük 5 altın firmasından biri olan Karakaş Atlantis iflas etti

66 milyon 750 bin lira sermayesi olan şirketin tasfiyesine başlandı. Temeli yarım asır önce atılan şirket Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesindeydi.

HalkTV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre Karakaş Atlantis Kıymetli Madenler Kuyumculuk AŞ’ye yönelik tasfiye işlemi İstanbul 2. İflas Müdürlüğü’nce yürütülüyor. Basit tasfiye usulü uygulanan şirketten alacaklı olanların 30 gün içinde iflas idaresine başvurmaları gerekir.

Şimdilerde tasfiyesi sürecine alınan Karakaş Atlantis’in sahipleri Aydınlı Karakaş ailesiydi. Yaşar Karakaş, şirketin temelini 1968’de kurdu. Bir süre sonra İzmir’e taşınan aile burada işlerini daha da büyüttü. İzmir’de ilk fabrikasını kuran Karakaş Atlantis, Ege Bölgesi’nin de en büyük kuyumcu toptancısı konumuna geldi.

Karakaş, Atlantis markası ile Türkiye genelinde çok sayıda mağaza açmış ve bayilik vermişti.

Atlantis markası ile mağazalar açtı

2005 yılında Gaziemir’deki yeni fabrikasına geçen Karakaş, Atlantis markası ile de mağazalaşma yoluna gitti. Karakaş, 2013 yılında ise borsaya açıldı. 2009 yılında İstanbul Ticaret Odası’nda kurulan şirketin sermayesi 67 milyon 500 bin lira olarak kayıtlara girdi.

Sahibi tutuklandı

Borsa İstanbul’da hisseleri işlem gördüğü süreçte Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesine giren Karakaş için sonun başlangıcı ise 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Darbe girişimi sonrası şirket sahiplerinden Kâmil Karakaş, Fetullahçı Terör Örgütü’ne finansal destek sağladığı gerekçesi ile tutuklandı. Karakaş 10 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

Şirket sahiplerinden Kamil Karakaş 10 kadar sonra tahliye edilmişti.

Bankalar kredileri geri çağırdı

Kâmil Karakaş, birkaç ay sonra tahliye olsa da şirketteki kan kaybı durmadı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) devri yapılmayan şirkete kredi kullandıran birçok banka kredilere geri çağırdı. Bir süre sonra borsada işlem görmesi yasaklanan şirket çok sayıda SPK şikâyeti ile de yüz yüze kaldı.

En büyük 5 altın firmasından biriydi

Kan kaybı durdurulamayan şirket iflas etti, tasfiye işlemi için iflas idaresi oluştu. Konu ile ilgili görüşlerini almak üzere aradığımız Kâmil Karakaş’tan dönüş olmadı. Karakaş’ın avukatı ise konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Şimdilerde tasfiye sürecinde olan Karakaş Atlantis, Türkiye’nin en büyük 5 altın ve kuyumculuk firmasından biriydi.
 
Üst Alt