Hamdi Ulukaya, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri grubuna atandı

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, ”Dünyanın karşı karşıya olduğu insani krizlerin ortasında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Chobani CEO’su Hamdi Ulukaya’yı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri savunucuları grubuna dahil etmeye karar verdi.” dedi.

Haq, ”Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, dünyanın 2030’a kadar daha sağlıklı, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için belirlediği plandır. Sayın Hamdi Ulukaya’yı, iş ve insani yardım alanında ilham verici lider olarak bu savunucular grubuna davet etmekten memnuniyet duyuyorum. Türkiye’den Hamdi Ulukaya, mültecilerin küresel entegrasyonu ve herkesin iyi gıdaya erişimi için çalışan bir iş adamı, aktivist ve hayırseverdir. Vakfı, dünya çapında 25 milyondan fazla mülteciye ekonomik fırsatlar sağlamak için özel sektörü harekete geçiriyor.” ifadelerini kullandı.

Guterres’in daha önce aynı gruba üye atadığı kişiler arasında, Columbia Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi Direktörü Jeffrey Sachs, senarist Sheikha Moza bint Nasser, yapımcı ve film yönetmeni Richard Curtis, iklim eylemi ve yerli hakları aktivisti Hindu İbrahim gibi isimler yer alıyor.

BM tarafından 2015’te yürürlüğe konulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, 13 diğer hedef arasında dünyanın karşı karşıya olduğu yoksulluk, açlık, eğitim ve iklim değişikliği gibi çeşitli zorluklara karşı mücadele ederek küresel barışı sağlamayı amaçlıyor.

Hamdi Ulukaya kimdir?


Hamdi Ulukaya 1972 yılında Erzincan’ın İliç ilçesinde dünyaya geldi. Ulukaya, 1994 yılında Ankara Üniversitesi’nde okuduğu Siyaset Bilimi bölümünü yarıda bırakarak eğitim için gittiği New York’un kuzeyinde eski bir yoğurt fabrikasını fabrikayı satın alarak yoğurt ve peynir satışı yapmaya başladı, dünyaca üne kavuşan Chobani markasını kurdu.

Beş yıldan kısa sürede yıllık satışlarını 1 milyar doların üzerine çıkararak Chobani’yi ABD’nin en hızlı büyüyen markası yaptı. Ulukaya, 2017 yılında, iş dünyasında sergilediği farklı liderlik biçimi ve mülteci krizi konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü TIME 100 listesine seçildi.

Kaynak: T24
 
Üst Alt