Yazlıkçılar ile turizmcilerin düellosu

İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Araç Demir, ”Yazlık sahipleri pandemi yorgunu turistleri kapma amacıyla evlerini kısa dönemli kiralıyor. Bu durum turizm sektörüne zarar veriyor. Ayrıca turistik yerlerdeki fahiş kiralar, buradaki memur kesimin tayin istemesine neden oluyor. Yakında turistik yerlerde öğretmen, hemşire, doktor bulunamayacak” dedi.


Sahil kesimindeki yazlıkçılar 2 yıldır pandemi dolayısıyla tatil yapamayan tatilcileri gözlerine kestirdi. Birçok yazlık sahibi otellerin yüksek fiyat politikasını, tatil maliyetlerinin yükselmesini fırsata döndürdü. İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve gayrimenkul danışmanı Şenay Araç Demir, yazlık bölgelerde bugünlerde yazlıkçılar ile turizmcilerin adeta düello yaşadığını söyledi


Yazlık sahiplerinin evlerini kısa dönemli kiralama yaparak turizm pastasından pay aldığını belirten Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir bu durumdan turizm sektörünün zarar gördüğünü söyledi. Şenay Araç Demir sözlerini şöyle sürdürdü:


Kontratsız, vergisiz, haksız kazanç kapısı aralandı


”Bu durum kontratsız, sadece sözleşme veya sözlü anlaşmalar yoluyla piyasada haksız kazanç kapısı açılmasına sebep oldu. Vergisiz, faturasız kiralamalar yazlıkçıların iştahını kabarttı. Pandemi öncesinde bu kadar rağbet görmeyen yazlıklar, pandemi sonrası pırlanta gibi kıymetlendi . Bu durum turizm sektörüne ve turizm çalışanlarına da farkında olmadan zarar vermektedir. Bu sektörden aylarca yaz sezonunu bekleyen otel sahipleri ve çalışanları zararlarını azaltmak için maliyet düşürmenin ve kısa olan sezonu en karlı şekilde kapatmanın arayışına girmiştir...”


Yazlık bölgelerindeki diğer sorunun fahiş kiralar olduğuna da değinen Şenay Araç Demir, [COLOR=rgb(64,] ”Kira artışlarına bakıldığında son 3 yılda Alanya’da kiralar yüzde 289 , Kemer’de yü[/COLOR]zde 279, Urla’da yüzde 239, Şile’de yüzde 221 ile Şile, Fethiye’de yüzde 211, Kuşadası’nda yüzde 202 artış gösterdi. Üstelik bu artışlar sadece yazlık konutlarda değil, tüm konutlarda geçerli. Ancak ev sahiplerinin burada durup düşünmesi gereken bir konu var. Memurlar yüksek kiralardan dolayı tayin istemeye başladılar. Yakında bölgelerinde çalışacak hemşire, öğretmen, doktor bulamayacaklar” uyarısında bulundu.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı
 
Üst Alt